Τρίτη 5 Απριλίου 2016

ΚΥΠΑΡΙΣΣΟΣ ΑΝΤΙΚΥΡΑΣ - ΠΑΝΔΑΥΛΕΙΑΚΟΣ 0-1

Για την 21η αγωνιστική της Β’ κατηγορίας Βοιωτίας (Α’ ΟΜΙΛΟΣ), διεξήχθη στο γήπεδο των Άσπρων Σπιτιών το παιχνίδι του ΑΠΟ ΠΑΝΔΑΥΛΕΙΑΚΟΥ με τον ΚΥΠΑΡΙΣΣΟ ΑΝΤΙΚΥΡΑΣ.
Σε ένα παιχνίδι που γρήγορα θα το ξεχάσουμε λόγω του κακού ποδοσφαιρού που παίχτηκε, εξαιτίας κυριώς του τραγικού αγωνιστικού χώρου του γηπέδου των Άσπρων Σπιτιών, ο Πανδαυλειακός κατάφερε να κερδίσει με 1-0 την ομάδα του Κυπάρισσου

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με την σειρά. Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να ψάχνονται στον άσχημο αγωνιστικό χώρο. Ο Πανδαυλειακός είχε δύο σημαντικές ευκαιρίες, στο 28’ ο Σπύρος Τζουνάρας δοκίμασε ένα σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή καθώς και στο 40’ το σουτ του Αλαφογιάννη, όπου δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον τερματοφύλακα Γερακιό.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες μπήκαν πιο δυνατά, σε σημείο όπου η ομάδα της Δαύλειας έμεινε με εννέα (9) παίκτες για 35 λεπτά και η ομάδα της Αντίκυρας με δέκα (10) παίκτες. Παρόλο το αριθμητικό πλεονέκτημα της ομάδας του Κυπάρισσου, ο Πανδαυλειακός στο 73’ άνοιξε το σκορ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τζουνάρα και καρφωτή κεφαλιά του Αναστασιάδη.

Επιπλέον, ο Πανδαυλειακός είχε ακόμα δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Αλαφογιάννη όπου αν ήταν λίγο πιο προσεχτικός θα είχε διευρύνει το σκορ για την ομάδα την Δαύλειας.

ΠΑΝΔΑΥΛΕΙΑΚΟΣ: Φαγκρέζος, Καρούζος Αθ., Νταλακούρας, Αναστασιάδης, Τζουνάρας, Βέλιος (70’ Πατακίας Γ.), Ιγγλέζος Σ. , Ανέστης , Αλαφονιάννης ( 80 ‘ Γαλάνης), Τσόρβας , Δελής
ΚΥΠΑΡΙΣΣΟΣ ΑΝΤΙΚΥΡΑΣ: Γερακιός, Μπαϊρακτάρης, Πλούγκου, Ντιγκάκης, Κοντογόνης, Άννινος, Ιωάννου, Νικολάου, Δερβέναγας , Κοντοδήμας, Τίγκας
Δήλωση Κώστα Γκαλαμέλου (Προπονητής Πανδαυλειακού)
«Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες µου για την σπουδαία νίκη που πήρανε αν και έπαιζαν σχεδόν για ένα ηµίχρονο µε εννέα παίκτες και γιατί σε όλο το ενενηντάλεπτο η αντίπαλη οµάδα δεν µας έκανε ούτε µία ευκαιρία. Σε γενικές γραµµές κυριαρχήσαµε και ήµασταν σοβαροί σε όλη την διάρκεια. Τέλος θα ήθελα να κλείσουµε τη χρονιά µε νίκη και να ανέβουµε µία ακόµη θέση στον βαθµολογικό πίνακα